а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измешан

измешаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6998
Што настанал со мешање, како резултат на мешање.
Англиски: mixed up
Примери:
Измешани состојки.
Измешани работи.
Изведенки
1. измешано прил.
Пример: Зборува измешано.
2. измешаност ж.