а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изметок

мн. изметоци
Вид збор: Именка, машки род
1. измет
Англиски: droppings Албански: glasë
2. Предвреме родено дете или младо од животно.
Англиски: premie Албански: shtatanik
Употреба: Медицина
3. Изрод, никаквец, лош, одвратен човек.
Англиски: monster Албански: gjigand
Употреба: Преносно значење