а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изметне

(се) изметнат
Вид збор: Глагол, свршен
Личи, потсетува на некого, на родител, на близок роднина; се истера.
Англиски: resemble
Примери:
Целиот се изметна на татка си.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи