а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измете

изметат; измети, изметете; изметов, изметоа; измел; (ќе) изметев, (ќе) изметеа; (ќе) изметел; изметен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16868
Исчисти со метла некаква површина (плоштина) отстранувајќи го ѓубрето или какви и да било странични предмети од неа.
Англиски: sweep
Примери:
Девојчињата го изметоа дворот.
Станарите од зградата го изметоа снегот од тротоарите.
Изведенки
1. изметува несв.
изметуваат
2. изметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК