а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изместен

изместениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15589
Што не е на своето место.
Англиски: dislocated
Примери:
изместена линија, изместен зглоб
изместена фиока
Изведенки
изместеност ж.