а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измери

измерат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4226
Изврши мерење на нешто, установи со определена мера, определена димензија на нешто.
Англиски: measure Албански: mat, mas
Примери:
Воденичарот го измери житото на кантар.
Муштеријата со чекори ја измери и должината и ширината на нивата.
Трговецот измери пет кила грав.
Изведенки
1. измерува несв.
измеруваат
2. измерување ср.
глаг. им.