а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измеле

измелат; измели, измелете; измелев, измелеа; измелел; измелен; измелев, измелеа; измелел; измелен
Вид збор: Глагол, свршен
Сомеле сето количество.
Англиски: grind
Примери:
Утре ќе го измелеме преостанатиот сусам.
Изведенки
измелува несв.
измелуваат
Пример: Тој во денот измелува три вреќи брашно.