а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измајсториса

измајсторисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде добро изработено, како од мајстор.
Албански: mjeshtroj, rregulloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Да видиме и што измајсториса денес?
2. На лукав, вешт начин постигне нешто.
Албански: mjeshtroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Измајсториса да земе инвалидска пензија.