а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измачувачка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29445
мака, напор, труд
Англиски: ordeal
Употреба: Разговорно
Примери:
Немањето вода е измачувачка за жителите на селото.