а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измачен

измачениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7692
Што го мачеле, што поминал низ маки и тешкотии.
Англиски: tormented
Примери:
Измачено лице.
Измачен човек.
Изведенки
измаченост ж.