а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изманеврира

изманеврираат
Вид збор: Глагол, свршен
изигра, надмудри
Англиски: outmaneuver
Примери:
Алонсо стартуваше фуриозно, влезе меѓу Баричело и Шумахер, но двајцата од Ферари одлично изманеврираа и го вратија на третото место.