а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измамник

мн. измаманици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10850
Тој што мами постојано со цел да има материјална корист.
Англиски: swindler
Употреба: Правда
Примери:
вешт измамник
Измамниците му ги зеле парите на стариот со измама.
Изведенки
1. измамница ж.
мн. измамници
2. измамничка ж.
мн. измамнички
3. измамнички прид.
измамничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК