а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измамник

мн. измаманици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мами постојано со цел да има материјална корист.
Англиски: swindler
Употреба: Правда
Примери:
вешт измамник
Измамниците му ги зеле парите на стариот со измама.
Изведенки
1. измамница ж.
мн. измамници
2. измамничка ж.
мн. измамнички
3. измамнички прид.
измамничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи