а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измами

измамат; измамил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10435
1. Се послужи со лага, измама.
Англиски: cheat Албански: mashtroj
Употреба: Правда
Примери:
Тие двајца го измамиле туристот продавајќи му ја двапати истата приколка.
2. Изнуди, извлече, обично пари, материјални добра.
Англиски: blackmail Албански: nxjerr
Употреба: Правда
Примери:
Тие сакаа да измамат пари од момчето.
3. Натера, предизвика да се појави, да излезе.
Англиски: lure Албански: nxjerr, tërheq
Примери:
Убавото време ги измами децата надвор.
4. (се измами) се излаже
Англиски: err Албански: mashtrohem
Примери:
Меѓународните експерти се измамија во оценката на квалитетот на рудата.
Изведенки
измамува несв.
измамуваат