а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измама

мн. измами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4686
1. лага, невистина
Англиски: fraud Албански: mashtrim
Примери:
Се збогати со измама и безброј злосторства.
Тој со измама ги истера старите господари.
2. илузија, привид
Англиски: illusion Албански: iluzion
Примери:
ноќна измама
Изведенки
измаменост ж.