а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измака

измакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изеде со макање до крај, целосно.
Англиски: dunk Албански: ngjyej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Девојчето лакомо ги измака остатоците од храна од тавата.
Стариот го измака чинивчето со пинџур и стана.