а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измазни

измазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13818
Направи да стане мазно.
Англиски: smooth
Примери:
Таа ги измазни чаршафите со рака.
Данка си го измазни фустанот и седна.
Старецот си ги измазни мустаќите и брадата пред да прозбори.
Изведенки
измазнува несв.
измазнуваат