а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измажи

измажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52545
1. Ги омажи сите што биле за мажење.
Англиски: marry Албански: martoj të gjitha
Примери:
Тој ги измажи ќерките.
2. (се измажи) се омажи
Албански: martohem
Примери:
Тие се измажија во едни година.
Изведенки
измажува несв.
измажуваат