а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

измавне

измавнат; измавни, измавнете; измавнав, измавнаа; измавнал; измавнат; измавнев, измавнеа; измавнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51296
замавне
Англиски: swing
Примери:
Измавна со раката да го удри, ама не го удри.
Изведенки
1. измавнува несв.
измавнуваат
2. измавнување ср.
глаг. им.