а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излути

(се) излутат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54196
Осети лут вкус.
Албански: djegë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пиперките го излутија.
Се излутивме сите од една пиперка.