а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излуди

излудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22446
Направи да биде луд, да стане луд.
Англиски: madden
Примери:
Го излудеа човекот со своите постапки.
Изведенки
излудува несв.
излудуваат