а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излока

излокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26640
1. За животно - (обично куче, мачка) со локање испие, целосно.
Албански: thithë
Примери:
Кучето ја излока чорбата од чинијата.
2. За човек - лакомо, дрчно, во поголемо количество испие.
Албански: thithë
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тоа весело друштво од пијаници му го излока на домаќинот сето вино.
3. За истечна вода - издлаби, поткопа - терен, пат, крајбрежно земјиште и сл.
Англиски: undermine Албански: minoj
Примери:
Силните дождови ги излокаа патиштата.