а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изложи

изложат; изложил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4537
1. Постави, изнесе на показ, на гледање.
Англиски: exhibit Албански: ekspozoj
Примери:
Прилепската фабрика изложи на саемот нови видови цигари.
Некои сликари ги изложија своите слики на градскиот плоштад.
2. Се искаже, изнесе, објасни.
Англиски: explain Албански: sqaroj, shpjegoj
Примери:
Комисијата го изложи својот предлог пред директорот.
Командантот му го изложи планот за напад на градот на одредот.
3. Стави во неповолна положба.
Англиски: submit Албански: nënshtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вие ги изложивте и луѓето и коњите на студ и мраз.
4. (се изложи) Се стави во неповолна положба.
Англиски: submit Албански: nënshtrohem
Примери:
Ние непотребно се изложивме на непријателски оган.
Докторот несвесно се изложи на голем ризик.
Изведенки
1. изложува несв.
изложуваат
2. изложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК