а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изложен

изложени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2624
(глаг. прид.) Што е надвор на виделина, поставен да се види.
Англиски: exposed
Примери:
Изложените фотографии можат да се купат.
Изведенки
изложеност ж.
Пример: Да се избегнува директна изложеност на сонце.