а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изложба

мн. изложби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1641
Манифестација на која се изложуваат уметнички дела пред публика.
Англиски: exhibition
Примери:
Изложба на уметнички фотографии.
Изложба на народни носии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК