а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излови

изловат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36309
Улови големо количество (риби), многу (дивеч), улови сè.
Англиски: catch
Примери:
Рибарите ги изловија сите риби во езерото.