а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излити

излитат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28998
1. За ткаенина и слично, се излиже од употреба, стане лито, со ретко ткаење.
Англиски: wear off Албански: herret, vjetërohet
Примери:
Детето ги излити панталоните на колената.
2. (се излити) Се истроши, се излиже.
Англиски: wear out Албански: herret, vjetërohet
Примери:
Палтото се излити на лактите.