а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излитен

излитениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5662
1. Што станал лит, ветов.
Англиски: worn out
Примери:
Излитени панталони.
2. Банален, здодевен од повторување.
Англиски: boring
Употреба: Преносно значење
Примери:
Излитена фраза.
Изведенки
излитеност ж.