а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излечи

излечат; (ќе) излечеше; излечил; излечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8713
излекува
Англиски: heal
Употреба: Медицина
Изведенки
1. излечува несв.
излечуваат
2. излечување ср.
глаг. им.