а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излечив

излечивиот
Вид збор: Придавка
Што може да се излечи (многу често негирано).
Англиски: curable
Употреба: Медицина
Примери:
Неизлечива болест.
Изведенки
излечивост ж.