а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излетник

мн. излетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20662
Тој што оди на излет, тој што е на излет.
Употреба: Туризам
Примери:
Излетниците може да се капат во водите на реката Пчиња кај две излетнички места.
Излетниците треба да внимаваат на природата.
Изведенки
излетничка ж.
мн. излетнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК