а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излетник

мн. излетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20836
Тој што оди на излет, тој што е на излет.
Употреба: Туризам
Примери:
Излетниците може да се капат во водите на реката Пчиња кај две излетнички места.
Излетниците треба да внимаваат на природата.
Изведенки
излетничка ж.
мн. излетнички