а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излесни

излеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30342
1. Направи да се чувствува лесен.
Англиски: relieve Албански: lehtësoj
2. За родилка - се породи лесно, без тешкотии.
Албански: lehtësohem, lindi leht
Употреба: Разговорно
Примери:
Важно е бремената да се излесни без проблеми.