а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излепи

излепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20146
Залепи нешто целосно, залепи сè до последното.
Англиски: stick
Примери:
Момчето ги излепи тапетите во дневната.
Децата излепија сликички на вратата од фрижидерот.
Изведенки
излепува несв.
излепуваат