а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излекуван

излекуваниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24945
Што се излекувал од некоја болест.
Англиски: healed
Употреба: Медицина
Примери:
Излекуваните од оваа заразна болест стекнуваат траен имунитет.
Изведенки
излекуваност ж.