а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излезен

излезниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7332
1. Што се однесува на излез.
Англиски: exiting Албански: dalës
Примери:
излезна точка
излезно решение
2. Што е поврзан со излез.
Англиски: output Албански: dalës, autput
Употреба: Информатика
Примери:
излезен порт