а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излежува

(се) излежуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20627
1. Помине долго време лежејќи болен, до оздравување.
Англиски: lie Албански: shtrihem
2. Е во затвор издржувајќи казна.
Англиски: do time Албански: mbaj, vuaj
Употреба: Правда
Примери:
Излежува затворска казна.
3. Лежи многу без работа, ништо не сака да работи.
Англиски: loaf
Примери:
Тој се излежува по цел ден на тревникот пред куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК