а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излежи

излежат; излежи, излежете; излежав, излежаа; излежал; излежан; (ќе) излежев, (ќе) излежеа; (ќе) излежел; излежен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине долго време лежејќи болен, до оздравување.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Ја излежи болеста без да офне.
Не ги излежа сите години затвор на кои беше осуден, го пуштија.
2. Остане во затвор издржувајќи казна до крај.
Англиски: do time Албански: mbaj, vuaj
Употреба: Правда
3. За птица - изведе пилиња.
Англиски: hatch Албански: çel, klloçitet
Употреба: Зоологија
Примери:
Квачката ги излежала пилињата во една камара во плевната.
4. (се излежи) Остане долго време лежејќи.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Изведенки
излежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК