а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излегување

мн. излегувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4615
(глаг. им.) излезе
Англиски: going out
Примери:
При тие чести излегувања в чаршија купуваше по нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК