а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излачи

излачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38860
1. (за жлезди) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Англиски: secrete Албански: tajis
Примери:
Жолчката излачува дневно околу еден литар сок.
2. (за животно) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Англиски: secrete Албански: tajis
Примери:
Кобрата излачува многу силен отров.
3. (за растение) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Англиски: secrete Албански: tajis
Примери:
Ова растение излачува леплив, густ сок.
4. изделува, одвојува
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Овчарот ги излачи молзниците од другите овци.
Изведенки
1. излачува несв.
излачуваат
2. излачување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК