а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излаже

излажат; излажи, излажете; излагав, излагаа; излажав, излажаа; излагал, излажал; излаган, излажан; (ќе) излажев, (ќе) излажеа; (ќе) излажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2460
1. Каже невистина, лага.
Англиски: lie Албански: gënjej
Примери:
Тој излага дека ќе дојде.
Детето ја излажа учителката дека ја напишало домашната задача.
2. Прави прељуба.
Англиски: cheat Албански: gënjej
Примери:
Тој ја лажеше жената со комшивката.
3. (се излаже) греши, погреши
Англиски: make mistake Албански: gaboj
Примери:
Полицијата се излага во тоа дека го фатила вистинскиот виновник.
Изведенки
излажува несв.
(се) излажуваат