а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излае

излаат; излај, излајте; излајав, излајаа; излајал; излајан; излаев, излаеја; излаел; излаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27881
1. За куче - се огласи со лаење.
Англиски: bark Албански: leh
2. Избрбори, каже пред некого тоа што не треба да се знае.
Англиски: blab out Албански: llomotis
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Не мислејќи многу, тој излаја пред присутните сѐ што беше чул.
3. (се излае) Се избрбори.
Англиски: blab out Албански: llomotis
Примери:
Тој се излајал пред нив без да мисли за последиците.
Изведенки
излајува несв.
(се) излајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК