а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излади

изладат; изладил; изладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13779
1. Лади целосно, до крај.
Англиски: cool off Албански: ftohë
Примери:
Дедо ми ја излади лубеницата и ја донесе на масата.
Јас ќе си ги изладам нозеве во реката.
2. (се излади) Стане ладен.
Англиски: cool off Албански: ftohë
Примери:
Млекото се излади (на балкон), па им го дадов на децата.
3. (се излади) Се освежи.
Англиски: freshen Албански: freskoj
Примери:
Девојката а се излади на чешмата.
Изведенки
1. изладува несв.
изладуваат
2. изладување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК