а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излага

излагаат; излагал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6401
1. изложи
Англиски: exhibit Албански: shfaq
Примери:
На саемот излагаат домашни и странски излагачи.
2. изложи, образложи
Англиски: explain Албански: shpjegon
Примери:
Денес ги излагаат своите ставови претставниците на нашата земја.
3. изложи
Англиски: submit Албански: parashtroj
4. (се излага) Се подложи на нешто, на опасност, исмевање од околината.
Англиски: expose Албански: parashtroj
Примери:
Се излагаше на потсмев со таа своја постапка и беше свесен за тоа.
5. излезе, излегува
Англиски: exit Албански: dal
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК