а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излагање

излагањето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7253
говор, беседа
Англиски: speech
Примери:
Во дел од своето излагање тој укажа дека во рамките на енергетската политика ќе има промени.
Од излагањата на повеќето дискутанти се гледа расположението на колективот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК