а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

излагач

мн. излагачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29640
1. Лице или правен субјект што излага на саем или на слична манифестација.
Англиски: exhibitor Албански: ekspozues
Примери:
На саемот се јавија излагачи од многу земји.
2. Лице што јавно го изнесува својот став во вид на излагање или на резултат од истражување и сл.
Англиски: presenter Албански: ligjerues, prezantues
Примери:
Сите излагачи ги изнесоа своите излагања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК