а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изитри

(се) изитрат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане итар.
Англиски: astute
Примери:
Тој многу се изитри работејќи во дуќанот на вујко му.
Изведенки
1. изитрува несв.
(се) изитруваат
2. изитрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи