а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изискува

изискуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Бара, има потреба од нешто.
Англиски: require
Примери:
Тоа изискува поголеми подготовки.
Изведенки
изискување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи