а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изим

(едн.) изимот
Вид збор: Именка, машки род
Дозвола, одобрување да се направи нешто.
Англиски: permission Турски: izin
Употреба: Архаизам
Примери:
Бара изим од татка си да се ожени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи