а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иззатвори

иззатворат
Вид збор: Глагол, свршен
Затвори сè, со ред, затвори многумина, сите до еден.
Примери:
Ги иззатворија сите слаткарници во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи